Serkan Bengisu M.Sc. - Uzman Dil ve Konuşma Terapisti

Serkan Bengisu M.Sc. - Uzman Dil ve Konuşma Terapisti

2000 yılında İstanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Lisans Programı'nı tamamladı. 2004 yılında, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Dil ve Konuşma Bozuklukları Yüksek Lisans Programı'nı tamamlayarak Türkiye'de bu alandan mezun olan ilk uzmanlardan biri olarak "Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı" ünvanını aldı.

Uzmanlık eğitimi süresince Anadolu Üniversitesi Dil ve Konuşma Bozuklukları Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde, Anadolu Üniversitesi Mavi Hastane KBB ve Nöroloji Kliniklerinde, Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Bölümünde, TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi - Kognitif Değerlendirme ve Konuşma Terapisi Ünitesi ve GATA KBB Bölümünde dil ve konuşma bozukluklarının tanılanması - değerlendirilmesi - terapisi alanında 655 saat süpervizyonlu uygulamalı klinik çalışma yaptı. Eğitim süresince birçok ulusal ve uluslararası seminer, eğitim ve çalıştaya katıldı, çok sayıda ulusal kongrede konuşmacı ve katılımcı olarak yer aldı.

2002 - 2004 yılları arasında İstanbul Cerrahi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Departmanı'nda konuşma bozuklukları uzmanı olarak görev yaptı. Bu dönem içerisinde ses hastalarının muayenelerinde ve ameliyatlarında gözlemci olarak bulundu ve terapilerini gerçekleştirdi. 2004 - 2005 tarihleri arasında askerlik görevini Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) konuşma bozuklukları uzmanı olarak yerine getirdi. 2005-2006 yılları arasında İstanbul'da Özel Rüzgar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde, 2006-2008 yılları arasında Koşuyolu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde dil ve konuşma terapisti olarak çalıştı. 2008 - 2012 yılları arasında Şişli Florence Nightingale Hastanesi ve 2012- 2013 yılları arasında  Şişli Memorial Hastanesi İnme Ünitesinde dil ve konuşma terapisti olarak çalıştı, nörolojik hastaların yutma bozukluklarının değerlendirilmesi için videofluroskopik değerlendirmeler yaptı ve hastaların dil değerlendirmelerini ve terapilerini yürüttü. Anadolu Üniversitesi Dil ve Konuşma Bozuklukları Yüksek Lisans Programı öğrencilerinin yutma bozuklukları stajlarını süpervize etti. 2017 yılında Üsküdar Üniversitesinde açılan Dil ve Konuşma Terapistliği Doktora programına başlamış ve bu süreçte yutma bozuklukları alanında lisans öğrencilerine ders vermeye başlamıştır. 
Ocak 2006'dan itibaren çalışmalarını kurucusu olduğu Lingua Dil - Konuşma ve Eğitim Merkezi'nde sürdürmektedir. Doğan Yayıncılık tarafından basılan ailelere ve uzmanlara yönelik hazırlanmış "100 Soruda Dil ve Konuşma Bozuklukları"  ve Detay Yayıcılıktan basılan "Heceden Hikayeye Konuşma Sesi Bozuklukları Terapi Alıştırma Kitabı" isimli iki kitabı bulunmaktadır.