Yutma Bozuklukları

Yutma bozukluğu tıp dilinde disfaji olarak bilinir. Bu durum, yiyeceğin ağız boşluğundan mideye geçişinde gecikme, engellenme ve yanlış bir yol izleyerek nefes borusuna kaçması şeklinde ortaya çıkar. Yutma bozukluğu her yaş grubundan hastada ve sinirsel (nörojenik), mekanik, psikolojik nedenler ve kas hastalıklarına (myojenik) bağlı olarak oluşabilir.

Problemin Nedenleri: Yutma bozukluğu sinir sistemi hasarlarından, baş boyun bölgesini ilgilendiren çeşitli sorunlarından ya da hastalıklardan kaynaklanabilir.: Bunlar

İnme
,kafa travması, parkinson hastalığı, multipl skleroz, serebral palsi
, alzheimer hastalığı, ağız, boğaz ya da yutak kanserleri, baş-boyun cerrahisi, ağız hijyeni sorunları (Eksik diş olması, çürük ya da uygun olmayan diş protezi kullanılması)

Problemin Etkileri: Yutma bozukluğu kişinin hayatını farklı şekillerde etkileyebilir: Yeterince beslenmeme ve dehidrasyon (sıvı eksikliği), yemek ve içmekten daha az keyif alma, yemekli sosyal ortamlarda bulunmaktan kaçınma, bu tür ortamlarda utanma ya da kendini çekme gibi etkilerin yanı sıra zatürre ya da kronik akciğer bozukluğuna yol açacak aspirasyon (yiyecek ya da içeceğin soluk borusuna kaçması) 
ve buna bağlı gelişebilecek ölüm riskleri de bulunmaktadır.

Problemle Çalışma Sistemimiz: Yutma bozukluklarının tedavisinin planlanabilmesi için öncelikle yutma bozuklukları alanında uzmanlaşmış uzman dil ve konuşma terapistinin yutma sorunu yaşayan kişiyi ayrıntılı biçimde değerlendirmesi gerekir. Bu değerlendirme sırasında hastanın tıbbi durumunun ve yutma bozukluğu ile ilgili bilgilerinin öğrenilir, yutmada rol oynayan kas ve yapıların (dudak, dil, çene, damak gibi) güç ve hareketlerinin değerlendirilir, yeme ve içme sırasındaki hastanın duruşunun ve ağız hareketlerinin değerlendirilir. Bunların sonrasında yutma sorununun nedenini anlamak ve buna uygun terapi yöntemlerini belirlemek açısından en uygun yöntem olan Modifiye Baryum Yutma Çalışması (MBYÇ) veya diğer adıyla videofloroskopik inceleme yapılır. Bu değerlendirmeyle hangi kıvamların yutulduğu yada yutulamadığı, yutmanın hangi fazlarında sorun olduğu belirlenir. Bu değerlendirmenin ışığında terapi stratejileri belirlenir. Yutma bozukluğunun tedavisi, yutma bozukluğunun nedeni, belirtileri ve tipine bağlı olarak planlanır. Bu çerçevede Yutmadan sorumlu kasların güçlenmesini ve koordineli hareketlerini sağlayacak ya da yutma refleksini harekete geçirebilecek sinirlerin uyarılmasına yönelik özelleştirilmiş egzersizlerin yapılması, kişinin daha rahat yutması için çeşitli pozisyon ve yutma stratejilerinin uygulanmasının yanı sıra yutma bozukluklarının tedavisinde kullanılan ve yutma tedavileri içinde en etkili sonuçları veren tedavi yöntemlerinden biri olan VitalStim Terapi yöntemi de uygulanmaktadır.