Kekemelik Çözümsüz Değil

İnsanoğlunu diğer canlılardan ayıran en önemli özelliği konuşabilmesidir. İnsanların kendilerini, düşünce ve duygularını ifade etmesini sağlayan konuşma insanlar arasında iletişimi sağlayan en önemli araçtır. Konuşmanın akıcılığı ve ritminde meydana gelen bozukluklar “kekemelik” olarak tanımlanır. Konuşmanın akışında problem yaşayan kişilerin psikolojik, mesleki, sosyal ve duygusal uyumu ve hatta tüm hayatı bundan etkilenmektedir. Kekemelik sık görülen bir problemdir. Görülme sıklığına bakıldığında her yüz kişinden birinde görülmektedir. Kekemelik her kesimden insanda görülebilir hatta kral bile olsanız kekeme olabilirsiniz. Tıpkı şu an gösterimde olan “Zoraki Kral (The King’s Speech)” filminde olduğu gibi. Ancak kekemelik kader olmamalı, hayatınızın akışına engel olmamalıdır. Kekemelik çözümsüz değildir. Uygun tedavilerle kontrol altına alınabilmekte ve akıcı konuşmak mümkün olmaktadır. İngiltere Kralı VI. George’un kekemeliğinin üstesinden nasıl geldiğini anlatan bu film buna iyi bir örnektir.

    Filmde Kral V. George'un ölümünden ve Prens Edward'ın tahta geçmeyeceğini açıklamasının ardından kendini bir anda kral olarak bulan Kral VI. George'un (Colin Firth) ve kekemeliği yenmesi için ona yardımcı olan Lionel Logue'un (Geoffrey Rush) hikayesi anlatılıyor. Filmde kral adayı konuşmasını akıcı hale getirebilmek için pek çok kişi ile görüşmüş, pek çok yöntem denemiş ama hiçbirinden fayda sağlayamamıştır. Hatta bu yöntemlerden bazıları günümüzde de kullanılmaktadır. Ağıza çakıl taşı alma, kalem koyarak konuşmaya çalışma gibi geçerliliğini çoktan yitirmiş olan yöntemler denemiş, sonunda konuşma terapisti ile karşılaşmış ve ondan aldığı destek ile konuşmasının akıcılığını kontrol altına alabilmiştir.

   Kekemelik konuşmanın doğal akışının bir biçimde kesintiye uğramasıdır. Bireyin istemsiz olarak sesleri uzatması, kimi sesleri üretirken zorluk çekmesi, bir sesi, heceyi ya da sözcüğü tekrarlaması biçiminde görülebilir. Kekemelik çocukluk çağında başlar bilinenin aksine her zaman belirgin bir olay kekemeliğe neden olmaz bazen hiç bir sebep olmaksızın kekemelik oluşabilir. Zaten kekemeliğin bilinen kesin bir nedeni de bulunmamaktadır. Kekemelik erkek çocuklarında kızlara oranla daha sık görülmektedir. Stres, kaygı, korku, heyecan gibi durumlar kekemeliğin şiddetini arttırabilmektedir. Fakat kişi yalnızken, şarkı söylerken, koro halinde bir şey söylerken ya da okurken, fısıltı şeklinde konuştuğunda azalma ya da kekemeliğin hiç olmadığı gözlenmektedir. Kekemelik, problemi olan kişlerin ailelerinde de aynı problemin varlığına rastlama olasılığı yüksektir. Kekemelik problemi yaşayan çocukların ailesinde kekemelik öyküsü varsa, kekemelik semptomları 6 aydan daha uzun sürüyorsa ve kekemeliğin başlamasından bu zamana kadar hiç kekemeliğin olmadığı bir zaman yaşanmadıysa, o zaman kekemeliğin kronikleşme olasılığı vardır. Bu nedenle bu dönemlerde erken müdahale etmek süreci kontrol altına almak açısından önemlidir.

    Gerek çocukluklarda gerekse yetişkinliklerde kekemeliği kontrol altına alabilmek ve akıcı konuşmayı sağlamak mümkündür. Sanılanın aksine kekemelik tedavisi yapmak için okuma yazmayı öğrenmeyi beklemekte gerekmemektedir. Bu konuda uzman dil ve konuşma terapistinden yardım almak ve iyileşmek için istekli olmak sorunun giderilmesine yardımcı olabilir. Filmde konuşma terapisti Lionel Logue’un da dediği gibi “Siz iyileşmeyi isterseniz iyileşebilirsiniz”.

 

Serkan Bengisu

Uzman Dil ve Konuşma Terapisti